Leszek Mądzik "Faktura czasu"

• Napisane przez

Wystawa fotografii i plakatów Leszka Mądzika nie może się odbyć w planowanym terminie, 30.04.2020. Przeniesiona zostaje na październik 2021 r.

Kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy wystawę Leszka Mądzika "FAKTURA CZASU" w naszej Galerii. Prezentacja zdjęć i plakatów miała być aranżowana w przestrzeni Galerii przez samego autora. Planowany termin wernisażu 30 kwietnia 2021 jest już nieaktualny, decyzją Burmistrza Miasta Wągrowca w naszej Galerii będzie funkcjonował masowy punkt szczepień przeciwko covid-19. W tym czasie nie będą się odbywały wystawy w Galerii. W związku z powyższym wystawę "FAKTURA CZASU"  przenosimy na październik/listopad 2021. Jeszcze raz zapowiadamy to bezprecedensowe wydarzenie mając nadzieję, że będzimy już po szczycie pandemii i wszyscy zaszcepieni

Leszek Mądzik jest artystą światowego formatu, cenionym i uznanym. Trzymajcie z nami kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.

Leszek Mądzik, ur. 1945 r. - jeden z najbardziej znanych polskich współczesnych artystów sztuk wizualnych i teatralnych; malarz, scenograf, reżyser i fotografik. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach, studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie po roku zaczął wystawiać przedstawienia (pierwszym była oparta na jego scenariuszu, sztuka Ecce Homo). W następnych pięćdziesięciu latach, oprócz wystawienia 18 następnych spektakli w ramach SK KUL, prezentowanych w całej Polsce, tworzył także w wielu teatrach dramatycznych, m.in. w: Lublinie, Łodzi i Warszawie. Obecnie współpracujez wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce, Europie i na świecie. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W przedstawieniach L. Mądzika dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. Sztuki prezentowane na deskach Sceny Plastycznej KUL prezentują filozoficzną refleksję o życiu i przemijaniu. Ta refleksja bardzo często bierze się z konkretnych przeżyć artysty. Źródłem inspiracji dla L. Mądzika są m.in. religijne przemyślenia św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Ávili. Fascynuje go dorobek Leonarda da Vinci i wielu artystów współczesnych, m.in.: Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego.

Wystawa Faktura czasu to zbiór kilkudziesięciu fotografii powstałych w licznych podróżach L. Mądzika po Polsce i świecie oraz plakatów stworzonych do festiwali i spektakli teatralnych, także swoich. Ekspozycja wystawy w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu powstała we współpracy z Agencją Zegart.

O fotografii i plakatach Leszka Mądzika:

"FOTOGRAFIA"
"Fotografie Leszka Mądzika to żywe scenografie, przedłużenie jego teatru. Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prowadzona (...) przez Leszka Mądzika, jest teatrem, który wyrzekł się słów, dramaturgii, ludzkich gestów, ograniczając się do światła, dźwięku i ruchomej, półabstrakcyjnej scenografii. Za pomocą plastyczno-dźwiękowej metafory Mądzik daje wizję jakiejś sytuacji ostatecznej. Andrzej Wajda nazwał spektakle Mądzika teatrem chorym na śmierć. I zaraz dodał: to jest właśnie najpiękniejsze, że przenika ona wszystko. Dlaczego najpiękniejsze? Bo kontemplowanie śmierci, kresu, zniszczenia daje efekt paradoksalny. Kiedy się mówi: memento mori, oznacza to nie tylko: pamiętaj, że umrzesz, jest tam też ukryte wezwanie: pamiętaj, że żyjesz. Gdyby sama tylko groza śmierci była przedmiotem tej sztuki, byłby to epatujący kicz, jednak śmierć jest tu zjawiskiem ironicznym, dwuznacznym. Mądzik używa sztuki, aby zaglądać za kulisy życia, badać strefy przygraniczne, gdzie przenikają się wpływy życia i śmierci. Cały świat jest dla niego taką strefą. Jeżdżąc ze swoim teatrem od Tasmanii po Estonię, Leszek Mądzik robi zdjęcia. Fotografuje brazylijskie rzeźby nagrobne, meksykańskie naturalistyczne figury Męki Pańskiej, kościotrupy, aktorów ulicznego teatru. (…) Jest w nich ta sama niepokojąca dwuznaczność – zatarcie granicy między życiem, a śmiercią, zaproszenie do spojrzenia na świat od drugiej strony. (…) Mądzika fascynuje zarówno martwota rzeczy i ciał, jak i ich niezniszczalność, swego rodzaju życie po życiu. W starożytnych ruinach, na śmietnikach cywilizacji, w miejscach katastrof znajduje ślady upartego czepiania się życia, trwałości form. (…) Wszystko tu żyje, zmienia się, jakby postępujący rozkład nie miał końca."
Tadeusz Sobolewski

„PLAKAT"
"Plakaty Leszka Mądzika – co to takiego? Średniowieczne piękności, przykryte woalem czasu, spękane wiekiem twarze. Proste i czytelne napisy informacyjne. Czasami puentą jest ingerencja artysty: źrenicą oka staje się maska teatralna lub zastygła łza, a złożone do modlitwy ręce to alegoria przemijania urody. Tworzone przez artystę kompozycje są świadomym montażem bliskich mu współczesnych środków wyrazu z malarstwem romańskim, gotyckim czy renesansowym. Połączenie to mówi o teatrze jako swoistym miejscu, gdzie czas na krótką chwilę zatrzymał się, aby przekazać coś ważnego. Leszek Mądzik stwarza odbiorcy swoich plakatów okazję do przemyśleń. Wiele lat temu artysta zapisał ważne zdanie i jest do dziś wierny temu przesłaniu: „Zwróciłem się ku milczeniu.” Może to właśnie w plakacie – w najbardziej skrótowej formule – twórca chce być wierny swej zasadzie i mówi, milcząc. Plakaty Leszka Mądzika są bardzo skromne i osobiste. Nie epatują formą, są natomiast mądre i warte obejrzenia."
prof. Stanisław Wieczorek

• Kiedy: piątek, 30 kwiecień 2021