Już wkrótce !

  « Maj 2022 »
  Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
              1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31          
  KarolinaS

  KarolinaS

  Spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką

  Miejski Dom Kultury w Wągrowcu zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką - wybitną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, autorką pięciu książek „Kij w mrowisko”, „Gustaw i ja”, „Taka jestem i już!”, „Moje szczęśliwe wyspy” oraz „Litera za literą”.

  Wydarzenie odbędzie się 19 maja o godz. 17:00 w Galerii MDK. Spotkaniu towarzyszyć będzie możliwość nabycia książek autorki.

  Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie Kina MDK oraz w systemie sprzedaży online Bilety24.pl.

   

  Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Po wojnie mieszkała z rodzicami w Szczecinie, bo za działalność w AK w czasie wojny, szczególnie za udział w Powstaniu Warszawskim, jej ojciec wraz z rodziną został zmuszony do opuszczenia Warszawy. Kilka lat później Zawadzcy wrócili do stolicy i zostali tu już na zawsze.

  Po sukcesach w Młodzieżowym Studium Poetyckim Magdalena Zawadzka zdecydowała się na studia aktorskie i została studentką warszawskiej PWST. Dyplom uzyskała w 1966 roku, choć mimo zakazu ze strony uczelni, zadebiutowała już w 1962 roku w filmie Spotkanie w „Bajce". Potem przyszły role w filmach: Rozwodów nie będzie, Wojna domowa, Sublokator, Pieczone gołąbki, Mały, Mocne uderzenie, a przede wszystkim słynna rola Baśki w filmie Pan Wołodyjowski i serialu Przygody Pana Michała.

  Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, ale to teatr zawładnął nią na dobre. Stworzyła wiele wspaniałych kreacji na scenach Teatru Dramatycznego i Ateneum w Warszawie, a obecnie w teatrach Polonia i Prezentacje. Role w Teatrze Telewizji (Lady Mackbeth w Makbecie i tytułowa rola w Poskromieniu złośnicy) przyniosły jej uznanie i pochwałę krytyki.

  Za wieloletnią pracę i wielkie zasługi została odznaczona w 2003 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  W 2012 otrzymała prestiżową nagrodę Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor za „wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce". W 2015 tytuł Mistrza Mowy Polskiej, przyznawany osobom „posługującym się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją”, a w 2016 podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu nagrodę Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym.

  ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

  "Wielka sława to żart" - śpiewająca rodzina Kaczmarek

  Miejski Dom Kultury w Wągrowcu zaprasza na wspaniały koncert pt„Wielka sława to żart”, na którym przeżyją Państwo wieczór pełen magii, wzruszeń i radości, a wykonawcy przeniosą Państwa w przepiękny świat operetki i musicalu. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina MDK oraz w systemie sprzedaży online Bilety24.pl.

  Wielka sława to żart - książę błazna jest wart„ – to wiodące słowa z operetki Jana Straussa (syna), którą zaprezentuje Śpiewająca Rodzina Kaczmarek w składzie:
  Iwona Kaczmarek – sopran
  Piotr Kaczmarek – tenor
  Wojciech Kaczmarek – baryton
  Adam Kaczmarek – baryton
  Premiera operetki „Wielka sława to żart…” odbyła się 24. 10.1885 r. w Wiedniu.
  Tematem operetki jest – przybycie do swoich włości Sandora Barinka jednego z głównych bohaterów. Ojciec jego już dawno nie żył. Majątek przechodził w ręce różnych właścicieli - często „lepszych „ cwaniaków. Wiadomym było, że jest w nim skarb. Sandor z otwartymi rękoma takim też sercem zostaje przyjęty do grona cyganów. Akcja tej części operetki rozgrywa się na Węgrzech. Sandor poznaje i obdarowuje uczuciem miłości z wzajemnością, piękną cygankę Saffi. Oboje poszli za głosem serca. Ona, jak się potem okazało była księżniczką, przez cygankę wychowana.
  Pod koniec operetki przenosimy się z ziemi węgierskiej do Wiednia, kiedy to nasi bohaterowie powracają z krwawej wojny.
  Zupan, zasłużony na tyłach, który był zawsze tam gdzie najbezpieczniej, dzięki czemu nic nie stracił, a sporo zarobił. Ottokar, młodzieniec, jak się okazuje, nie tylko kochliwy, lecz i bitny, który otrzymuje w nagrodę odznaczenie oraz dziedziczne prawo do tytułu hrabiego. No i Sandor Barinkay, waleczny i mężny, co też zostanie wynagrodzone chwalebnym orderem i tytułem barona. Tylko, że nic Sandora nie cieszy, jeśli zaś o tytuł barona chodzi, interesuje go wyłącznie tamten – cygańskiego barona. Choć Żupan nadal zamierza wydać swą córkę za Sandora, Arsena przypadnie, zgodnie z wolą miłości, Ottokarowi. Natomiast Barinkay wystawiony na oczekiwanie – doczeka się wreszcie ukochanej Saffi, która zjawia się na końcu, ażeby wszystko mógł uwieńczyć radosny finał. Ona dla niego była i skarbem i największym odznaczeniem.

  „Rozdroże. Krajobrazy dwa” - wystawa Wojsława Brydaka

  Wystawa Rozdroże. Krajobrazy dwa to ponad czterdzieści kolorowych fotografii krajobrazu, widzianego w dwóch perspektywach.

  Pierwsza to krajobraz przyrodniczy, z niewielkimi tylko elementami stworzonymi przez człowieka. Kaszuby, z których pochodzi większość fotografii tego cyklu wystawy, to region Polski, gdzie taki charakter krajobrazu zachował się jeszcze w sposób wyrazisty. Druga część ekspozycji to krajobraz miejski, przedstawiony przede wszystkim na przykładzie przemiany Dolnego Miasta w Gdańsku, dzielnicy do niedawna peryferyjnej i pomijanej, zamieniającej się obecnie we własne przeciwieństwo.

   

   

  Całość wystawy skłania do refleksji nad istotą środowisk współczesnego człowieka - z jednej strony naturalnego, a z drugiej – kulturowego. Fotograficzne pejzaże Wojsława Brydaka pozwalają na zrozumienie ich wzajemnego uwarunkowania i uzmysławiają, że byliśmy, jesteśmy i będziemy na fundamentalnym rozdrożu; z jednej strony wyznaczanym przez naturę, w drugim przez nasze aspiracje.

  Prezentacja wystawy w Miejskim Domu kultury w Wągrowcu została przygotowana i zrealizowana we współpracy z Agencją Zegart. 

   

  Wernisaż odbędzie się w sobotę 9 kwietnia 2022 o godz. 17.00 w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.
   

   

  Wojsław Brydak - pisarz, tłumacz, redaktor, fotograf. Z wykształcenia pianista i reżyser teatralny.

  Autor fotograficznych wystaw indywidualnych, w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Bytowie, Włocławku i Norymberdze. Wcześniej, w latach 60. i 70. XX wieku aktywny członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego; uczestnik licznych wystaw zbiorowych, przede wszystkim zagranicznych. W 2016 roku wydał album fotograficzno-literacki Za siódmym jeziorem. Kaszuby.

  W latach 70. XX wieku sztuki teatralne Brydaka wystawiły teatry w Gdańsku, Toruniu i Warszawie oraz Teatr TVP. W 2018 r. wydał powieść Poste restante, nominowaną do nagrody literackiej „Wiatr od morza”.

  Przełożył blisko 20 powieści i zbiorów opowiadań, między innymi W.Allena, F.S.Fitzgeralda, K.Keseya, S.Rushdiego i J.Updike’a.

  Wieloletni redaktor naczelny „Rocznika Sopockiego”, gdańskiego „Autografu” i wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku.

   

  Subskrybuj to źródło RSS