Już wkrótce !

  « Lipiec 2022 »
  Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  „Rozdroże. Krajobrazy dwa” - wystawa Wojsława Brydaka

  Oceń ten artykuł
  (1 głos)

  Wystawa Rozdroże. Krajobrazy dwa to ponad czterdzieści kolorowych fotografii krajobrazu, widzianego w dwóch perspektywach.

  Pierwsza to krajobraz przyrodniczy, z niewielkimi tylko elementami stworzonymi przez człowieka. Kaszuby, z których pochodzi większość fotografii tego cyklu wystawy, to region Polski, gdzie taki charakter krajobrazu zachował się jeszcze w sposób wyrazisty. Druga część ekspozycji to krajobraz miejski, przedstawiony przede wszystkim na przykładzie przemiany Dolnego Miasta w Gdańsku, dzielnicy do niedawna peryferyjnej i pomijanej, zamieniającej się obecnie we własne przeciwieństwo.

   

   

  Całość wystawy skłania do refleksji nad istotą środowisk współczesnego człowieka - z jednej strony naturalnego, a z drugiej – kulturowego. Fotograficzne pejzaże Wojsława Brydaka pozwalają na zrozumienie ich wzajemnego uwarunkowania i uzmysławiają, że byliśmy, jesteśmy i będziemy na fundamentalnym rozdrożu; z jednej strony wyznaczanym przez naturę, w drugim przez nasze aspiracje.

  Prezentacja wystawy w Miejskim Domu kultury w Wągrowcu została przygotowana i zrealizowana we współpracy z Agencją Zegart. 

   

  Wernisaż odbędzie się w sobotę 9 kwietnia 2022 o godz. 17.00 w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.
   

   

  Wojsław Brydak - pisarz, tłumacz, redaktor, fotograf. Z wykształcenia pianista i reżyser teatralny.

  Autor fotograficznych wystaw indywidualnych, w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Bytowie, Włocławku i Norymberdze. Wcześniej, w latach 60. i 70. XX wieku aktywny członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego; uczestnik licznych wystaw zbiorowych, przede wszystkim zagranicznych. W 2016 roku wydał album fotograficzno-literacki Za siódmym jeziorem. Kaszuby.

  W latach 70. XX wieku sztuki teatralne Brydaka wystawiły teatry w Gdańsku, Toruniu i Warszawie oraz Teatr TVP. W 2018 r. wydał powieść Poste restante, nominowaną do nagrody literackiej „Wiatr od morza”.

  Przełożył blisko 20 powieści i zbiorów opowiadań, między innymi W.Allena, F.S.Fitzgeralda, K.Keseya, S.Rushdiego i J.Updike’a.

  Wieloletni redaktor naczelny „Rocznika Sopockiego”, gdańskiego „Autografu” i wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku.