Ostanio przeglądane

Już wkrótce !

Kasia

Kasia

KONCERT Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive

Ideą programu "Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive" jest przedstawienie najważniejszych - z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości - momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty - Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści będą „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986).

Ważnym momentem widowiska będzie przedstawienie np. fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego przed prezydentem Thomasem Woodrowem Wilsonem. To właśnie o tych koncertach napisał Norman Davies: „(…) dzięki koncertom, jakie dawał w Białym Domu Ignacy Jan Paderewski, wpisał na swoją listę niepodległość” (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej).

Historia zostanie ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego.

Czas trwania: 60 min.

Obsada:

I.J Paderewski - kompozytor, pianista, premier Rzeczpospolitej - Jakub Czerski

Józef Piłsudski - Naczelnik Państwa - Andrzej Lajborek / Artur Romański

Mary Lewis - dziennikarka, pisarka - Agnieszka Mazur

Diva - Śpiewaczka - Lucyna Białas / Magdalena Stefaniak

Student / Raper  - Oskar Lepczyński

Scenariusz: Mikołaj Rykowski

Gwiazdy w karykaturze i anegdocie

Lidia Stanisławska – artystka wszechstronna, piosenkarka o charyzmatycznym głosie oraz utalentowana i błyskotliwa pisarka i felietonistka. Niezapomniana wykonawczyni przebojów „Gwiazda nad tobą”, „Gram w kiepskiej sztuce”, „Z moich przeczuć”, „Prawie miłość” i wielu innych w tym najnowszej piosenki „Nocne martini”. Autorka książki „Jak nie zrobić kariery”. Uchodząca za jedną z najpozytywniejszych postaci polskiego show-biznesu. Od kilkunastu lat zamieszcza swoje felietony na łamach „Teletygodnia”.

Jacek Frankowski – z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta. Swoje prace prezentował na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką polskich i zagranicznych tytułów prasowych, a wśród nich m.in. z „Karuzelą”, „Szpilkami”, „Rzeczpospolitą” oraz programami telewizyjnymi „Godzina Szczerości" w TVP2 oraz „Warszawski Przegląd Tygodnia” w TVP3. Nagrodzony „Złotą Szpilką '91” za projekty lalek do telewizyjnej szopki „Polskie ZOO”.

Subskrybuj to źródło RSS

Newsletter