Ostanio przeglądane

SPEKTAKL TEATRALNY "BOEIN…

listopad 29, 2019 0

WĄGROWIEC FEST 2019

listopad 23, 2019 0

Szlagierowe Mikołajki

grudzień 8, 2019 0

Już wkrótce !

 1. "Pocket Concert -…

  grudzień 29, 2019

 2. Szlagierowe Mikołajki

  grudzień 8, 2019

 3. KONCERT Outside Duo…

  grudzień 1, 2019

 4. SPEKTAKL TEATRALNY "BOEING…

  listopad 29, 2019

 5. ANTONI RUT. RYTMY…

  listopad 23, 2019

 6. WĄGROWIEC FEST 2019

  listopad 23, 2019

 7. KINO 9D w…

  listopad 14, 2019

Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 23 listopad 2019

ANTONI RUT. RYTMY ŚWIATÓW

Więcej. . .

Zapraszamy na wernisaż wystawy

ANTONI RUT. RYTMY ŚWIATÓW

sobota, 23 listopada 2019, g. 17.00

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wagrowcu


Rytmy światów

Twórczość Antoniego Ruta nieoczywista, zadumana nad tajemnicą życia, ukierunkowana na piękno w pewien sposób koresponduje swoją wizją ze zdaniem Kanta: „Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie”. Rut wszedł jakby w siebie i trwa tam, z zainteresowaniem, z pewną radością oczekując najlepszego.
Jest to odczucie rzeczywiste, mistyczne i zarazem mityczne, wywołane autentycznym przeżywaniem siebie, wsłuchiwaniem się w zegar własnego trwania. Antoni ustawicznie, ciągle, nieprzerwanie tworzy swoje obrazy, obejmuje je, wręcz wtula się w nie, wypełnia sobą ramy, jakby symbolicznie wyrażając zgodę na swój artystyczny los. Systematycznie powraca do czasu uważnego wsłuchiwania się w siebie oraz kontemplacji wzrastającej twórczości. Od odczuwania świata sensualistycznie, przechodzi do pewnego trwania, pogrążania się w filozoficznej refleksji. Określając twórczość Antoniego Ruta, można by nazwać ją upartym zmaganiem się człowieka z przydanym mu na zawsze losem Artysty. Wewnętrzne determinanty tej sztuki są jednak złożone.
Patrząc na jego fotografie i fotografiki zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji. Jest w tych barwnych zapisach pewna tajemnica, której rozwikłać nie można. W tej twórczości wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Wydaje się, że kluczem do tych zdarzeń fotograficznych jest znajomość świata, jego umiłowanie zderzone z wyobraźnią. Autor imponuje szerokim spektrum tematyczno-malarskim, niepowtarzalnością poetyckiego widzenia i siłą artystycznego wyrazu. W jednolitych, kunsztownie rozbudowanych i utrzymanych konsekwentnie do końca obrazach, zadziwia prostota i śmiałość zarazem w ukazywaniu poetyckich krajobrazów.
Do najpiękniejszych zabiegów dokoła fotografii należy odświeżanie powszechnie używanych schematów artystycznych. Najpospolitsze, najbardziej znane obrazy odkrywają nagle niespodziane znaczenie i olśniewają potęgę utajonego życia. Wydobywa się z głębokich złoży to, czego słowa nie zdołały wyrazić. Jak to się dzieje, poucza analiza artystycznie wymownej i zarazem głębokiej, ekspresyjnej fotografii Antoniego Ruta. Analiza posługiwania się obrazem, która nierozerwalnie związana jest z nauką spostrzegania i myślenia.
W nowych, śmiałych formach wypowiada szczere przeżycia artystyczne. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu dąży do swobody wyrazu. Jego uduchowiona, wizjonerska, ekstatyczna fotografia wyrasta ponad różne doktryny. Ma jakiś urok świeżego przeżycia, czystości kolorytu, jaki oko fotografika zdobywa w zetknięciu ze światem rzeczywistym. W jego obrazach nietuszowana radość z przeżycia natury nierozdzielnie łączy się z refleksją konstruktora obdarzonego wrodzonym instynktem formy. Przeżywanie „artyzmu” wciąga go głęboko w nurt życia, w źródło esencji, praw i wartości, przy równoczesnej transformacji nurtu egzystencji (codzienności i przypadkowości). Artysta nie tylko myśli, ale przygląda się swoim myślom i uczuciom, wybiera i wartościuje. Autor potrafi czerpać z rzeczywistości: przeżycia własne lub cudze, fakty zasłyszane lub przeczytane. Jednocześnie można w jego twórczości odnaleźć wiele cech własnego charakteru i dumę, ekscentryczność, szczerość i nieustępliwość w przekonaniach. I jedno jest pewne, iż praca artysty nie jest nigdy łatwa, jeśli twórcy zależy na niej naprawdę. Patrząc na te obrazy wszystko wydaje się autentyczne, choć może pochodzić z wyobraźni, wzięte z rzeczywistości, lecz owa rzeczywistość obiektywna, namacalna i nieraz zarejestrowana na szkicach, służy celom rzeczywistości nadrzędnej, subiektywnej, duchowej, na nowo stworzonej. Prace te wprowadzają pewien klimat tęsknoty za czymś, co prowokuje by pójść za marzeniem, aż do końca…
                     Leszek Lesiczka krytyk sztuki, redaktor Foto Zeszytów

Antoni Rut. Klasyk fotografii krajobrazu, ujmującego malarstwa, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Wsłuchuje się w siebie, w swoje wnętrze, w swoją duszę i serce by lepiej, pełniej, głębiej oddać w swoich pracach piękno przyrody.

Jest jednym z ważniejszych inicjatorów i twórców zaplecza artystycznego i ruchu fotograficznego w Polsce. Współpracował z wieloma galeriami i muzeami krajowymi i zagranicznymi m.in.: Galerią Miejską w Charkowie, Galerią Centre Gryonnaise w Szwajcarii, Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Średzkim Dwór w Koszutach, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie i in. Swoje prace prezentował 929 razy m.in. w 65 wystawach indywidualnych (65 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce oraz Francji, Belgii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Serbii, Macedonii, Czarnogórze, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach, we Włoszech, na Ukrainie i Węgrzech a przede wszystkim, w latach 1982–2005 we własnej Galerii Fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu, której uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon. Galeria nie była działalnością gospodarczą, istniała wyłącznie dzięki jego zamiłowaniu do fotografii trójwymiarowej. Wszystkie działania wynikały z jego pasji artystycznego zapisywania na światłoczułym papierze ulotnych chwil, nostalgicznych miejsc, skrywanych dążeń i namiętności człowieka oraz potrzeby umożliwienia wielu artystom konfrontacji na polu kultury i sztuki.

Antoni Rut wziął udział w 290 wystawach zbiorowych. Zorganizował i był kuratorem 307 wystaw w Polsce i zagranicą, m.in.: „Bezdroża wyobraźni” (2004) środowiska poznańskich artystów fotografików w Galerii Miejskiej w Charkowie; „Fotograficy z Charkowa” (2004) w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu; „Impresje poznańskie”, „Refleksje na koniec wieku” (2000) oraz „Obszary Wyobraźni” (2004) członków Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Muzeum Narodowym w Poznaniu; „Nasza Wielkopolska” Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków w Solalex w Szwajcarii; „Wrażenia i refleksje” (2017), „Zderzenia” (2019) Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie.

W latach 1996-1999 pełnił funkcję wiceprezesa OW Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. W latach 1999-2002 sekretarza, a w latach 2002-2005 wiceprezesa Okręgu Wielkopolskiego. Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003-2005 wiceprezesa a od 2009 r. prezesa Oddziału Poznańskiego a w latach 2009-2015 członka Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków. Od 2015 r. jest prezesem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

Jest pomysłodawcą i organizatorem szesnastu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Przestrzeń wyobraźni”, dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Salonu Fotografii „My Koziorożce” oraz dziewięciu edycji Poznańskiego Salonu „Robinsonada”. Jest organizatorem sześciu poznańskich edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych. Jest autorem albumu fotografii „Wierzby wielkopolskie”. Przez osiem lat prowadził kursy fotografii, na których ponad pięciuset słuchaczom wpoił zasady artystycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i przedstawiania wizji i przemyśleń w nowatorski niespotykany sposób.

W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. W 2010 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Gloria Artis”. W roku 2012, w roku jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej Zarząd Województwa przyznał Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W roku 2013 odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. W 2017 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 r otrzymał Medal "Za zasługi dla fotografii Polskiej" nadany przez kapitułę Fotoklubu RP w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W książce „Antoni Rut” profesor Uniwersytetu Artystycznego Stefan Wojnecki napisał: „…Reasumując, na twórczą aktywność Antoniego Ruta składa się zarówno jego dorobek artystyczny, jak

i organizacyjny. Bardzo trudno rozstrzygnąć, który z nich ma poważniejszą rangę w kulturze kraju. Jednak jedno jest pewne: dopiero całość jego aktywności tworzy niepowtarzalną sylwetkę człowieka, bez reszty oddanego polskiej kulturze wizualnej...”

Leszek Lesiczka krytyk sztuki, redaktor Foto Zeszytów

Dodatkowe informacje

 • Kiedy sobota, 23 listopad 2019
 • Godzina 17:00
 • Gdzie Miejski Dom Kultury
 • Cena Wstęp wolny

WĄGROWIEC FEST 2019

Więcej. . .

KOLA I JULA

Kola i Jula to duet, w skład którego wchodzą Kornelia Maroszek oraz Justyna Gawlik-Sosna.

Kornelia Maroszek od dzieciństwa związana była z muzyką ludową. Została absolwentką studiów muzycznych na wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – filia w Cieszynie. Jako solistka Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk śpiewała na scenach całego świata. Występowała także w Kapeli Józka Poloka. Aktualnie połączyła siły z Justyną Gawlik-Sosną, z którą koncertuje w duecie Kola i Jula.

Justyna Gawlik-Sosna wychowała się w niezwykle umuzykalnionej rodzinie. Pierwszy występ miała za sobą już w wieku 3 lat. Była laureatką wielu konkursów wokalnych, w których często uczestniczyła. Do roku 2007 była wokalistką grupy muzycznej Kapela ze Śląska Józka Poloka. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się śląskim regionalizmem – gwarą, muzyką i obyczajami. Razem z Kornelią Maroszek śpiewa w zespole Kola i Jula.

BRYGIDA I ROBERT ŁUKOWSKI

Brygida i Robert Łukowski to zespół, który tworzą młodzi członkowie grający prawdziwie śląską muzykę. Na rynku muzycznym kapela istnieje od 2000 roku i przez ten czas zdobyła dużą popularność na Śląsku.

W skład zespołu wchodzi 5 członków:
Brygida, która jest wokalistką
Robert – wokalista, który także gra na klawiszach
Krzysztof – miłośnik gry na gitarze elektrycznej
Grzegorz gając na perkusji
Arkadiusz – wokalista oraz gitarzysta

Zespół przeważnie gra na różnego rodzaju imprezach, festynach, biesiadach, ale także na bardziej prywatnych przyjęciach, jak wesela, studniówki. Istnieje możliwość osobistego kontaktu z kapelą i ustalenia repertuaru na poszczególną imprezę okolicznościową. Członkowie zespołu grają zazwyczaj skoczną, taneczną muzykę, przy której wspaniale się bawią przedstawiciele każdego pokolenia – od małych dzieci po seniorów.

Największe hity zespołu są grane przez znane i lubiane rozgłośnie radiowe takie, jak: Radio Piekary, Radio Vanessa, Radio Fest, a najbardziej popularne teledyski puszczane są w telewizji, także TVP.

KRZYSZTOF KONIAREK

„Dziewczyna z promenady” to tytuł piosenki, dzięki której ten znakomity artysta zdobył popularność. Ma na koncie liczne przeboje, a na scenie króluje od wielu lat. W muzyce stawia na spokojne i romantyczne brzmienia, ale potrafi w swoich kompozycjach pokazać również pazur. Krzysztof Koniarek, rozpoczynając swoją muzyczną podróż, nigdy nie spodziewał się, że odniesie taki sukces.

Ten niezwykle utalentowany wokalista oraz konferansjer pochodzi z Wielkopolski. Mieszka w malowniczo położonym Wągrowcu. Na poważnie o swojej karierze solowej zaczął myśleć w 2001 roku. Został wtedy laureatem przeglądu piosenki z repertuaru Czerwonych Gitar w Stargardzie Szczecińskim. Artysta od wielu lat, z ogromnym uznaniem, funkcjonuje nie tylko na śląskim rynku muzycznym, ale także tym ogólnopolskim. Muzyk swoją karierę rozpoczął już jako dziecko. Pomogła mu w tym, bez wątpienia, muzyczna edukacja. Krzysztof swoje doświadczenie zyskał, grając w kilku zespołach. Był również założycielem oraz wokalistą formacji Bel Canto, która skupiała się głównie na muzyce religijnej.

Aktualnie artysta skupia się na koncertowaniu w Polsce oraz poza jej granicami. Na doskonały show pracuje nie tylko sam Krzysztof, ale także inni, rewelacyjni muzycy. Piotr Stromyło, zachwyca swoją grą na gitarze elektrycznej oraz pianinie. Geniu Maćkowiak, pozwala odkryć wszystkim magię brzmienia gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych, a przed Darkiem Rybarczykiem perkusja nie ma żadnych tajemnic. Nie da się zapomnieć o dwóch uroczych i niezwykle utalentowanych wokalistkach Kasi Zielińskiej oraz Monice Mendlik. Dołączając do tego brzmienie gitary akustycznej oraz głos Krzysztofa, powstaje prawdziwy muzyczny majstersztyk.
Wokalista swoim słuchaczom proponuje zarówno utwory autorskie, jak również biesiadne klasyki i kultowe covery. W muzyce Krzysztof stara się opowiedzieć jak najwięcej o miłości, życiu oraz szczęściu. Najbliższa jest mu stylistyka przepełniona romantyzmem oraz artystyczną refleksją, choć można go również usłyszeć w utworach bardziej tanecznych, popowo-rockowych i o mocniejszym gitarowym brzmieniem. Wokalista współpracuje z wieloma znanymi osobami. Justyna Adamczak, Piotr Stromyło, Kasia Pawłowska czy Mirek Suliga to artyści, którzy są autorami tekstów do utworów Krzysztofa.

Piosenki muzyka, które odniosły największy sukces to: „Dziewczyna z promenady”, „Jesienna zaduma”, „Nie zatrzymasz mnie”, „Taka nasza miłość”, „Nasz świat pełen marzeń” czy „Całe życie uczysz się miłości”. Artysta w trakcie swojej solowej kariery wydał dwie płyty. Pierwsza, z 2004 roku to „Jesienna zaduma”, którą stworzył, współpracując z Markiem Górskim. Druga pojawiła się w roku 2016. Jej aranżerem oraz kompozytorem był Piotr Stromyło. Krążek nosi tytuł „Zacząć od nowa”.
Wokalistę wraz z zespołem możecie usłyszeć w dwóch odsłonach. Pierwsza opiera się na programie autorskim. Jest przepełniona pozytywnymi wibracjami, oraz utworami wypełnionymi po brzegi wrażliwością artysty. Druga ukazuje biesiadne oblicze formacji. W tej odsłonie nie brakuje poczucia humoru oraz rewelacyjnej zabawy.

Krzysztof Koniarek to niesłychanie utalentowany oraz doświadczony muzyk. Dzięki swojej ciężkiej pracy może pochwalić się niezwykle bogatym dorobkiem artystycznym. Przez wszystkie lata na swoim koncie zgromadził ogromną ilość przebojów, dwie płyty, kilka teledysków, setki zagranych koncertów w kraju i za granicą oraz wiele wystąpień w stacjach nie tylko radiowych, ale również telewizyjnych. To wszystko sprawia, bez wątpliwości, że muzyczna droga była przeznaczeniem tego wyjątkowego artysty.

SEBASTIAN MIERZWA

Ten prezenter radiowy i telewizyjny oraz konferansjer pochodzi z Rudy Śląskiej. Jego miejscem na ziemi okazały się jednak malownicze Mysłowice. Na co dzień możecie usłyszeć go w roli prowadzącego znaną „Szlaglistę” emitowaną na antenie Radia Silesia lub podczas „Szlagierowej biesiady” – jednego z bardziej kultowych programów telewizji TVS. Mowa, oczywiście, o Sebastianie Mierzwie.

Nie da się ukryć, że Sebastian Mierzwa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów radiowych na całym Śląsku. Zawdzięcza to swojej niepowtarzalnej barwie głosu, ale też niebanalnej osobowości. Niewielu radiowców może pochwalić się tak doskonałym poczuciem humoru, dystansem do własnej osoby, ale też szczerością. Dzięki swojej charyzmie oraz śmiechowi, który każdy słuchacz jest w stanie rozpoznać, zyskał licznych fanów. Swoje występy, nie tylko te radiowe czy telewizyjne, ale także estradowe ubogaca śląską gwara, której chętnie, na co dzień, używa. Sebastian jest przywiązany do Śląska i nie wyobraża sobie życia w innym regionie.

 źródło: https://śląskieradio.pl/

Dodatkowe informacje

 • Kiedy sobota, 23 listopad 2019
 • Godzina 18:00
 • Gdzie Hala Widowiskowo-Sportowa OSiR w Wągrowcu
 • Cena bilet - 35,00 zł, bilet z Kartą Seniora - 26,25 zł, bilet z Wągrowiecką Kartą Dużej Rodziny - 24,50 zł
Subskrybuj to źródło RSS