1. 0

Ostanio przeglądane

Już wkrótce !

 1. KONCERT RETRO -…

  maj 27, 2018

 2. RECITAL I SPOTKANIE…

  kwiecień 21, 2018

 3. SPEKTAKL TEATRALNY "GRACE…

  kwiecień 20, 2018

 4. "Wieloświaty" Adama Fleksa

  kwiecień 6, 2018

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 06 kwiecień 2018

"Wieloświaty" Adama Fleksa

„Widzenie: nic nie jest jednoznaczne tak, jak to w pierwszej chwili widzę. Dlatego odrealnienie rzeczywistości, np. w postaci nałożonych na siebie ekspozycji lub odbiteklitowych, zbliża mnie ku postrzeganiu meta-fizycznemu, poza prostym i bezpośrednim rejestrowaniem rzeczywistości. Czarne i białe, dobre i złe, lewe i prawe, góra i dół, lewo iprawo, tam i z powrotem, ying i yang…”
 
 
 
 
Adam Fleks ur. 1963 Gdańsk. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i ZPAF, laureat wielu nagród na konkursach fotograficznychAutor licznych wystaw indywidualnych, z których za najważniejszą uważa autorską wystawę „Wieloświaty”, pokazywaną w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska – Domu Uphagena, w 2009 r. Było to 30 podwójnych ekspozycji wykonanych w technice litowej... Wernisaż wystawy "Wieloświaty" sobota, 21.04.2018 r., godz. 16.30 w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wagrowcu. Wystawa czynna do 14 maja 2018 r.
 
 

Adam Fleks

Konsekwentnie porusza się w obrębie dobrze zdefiniowanej metody twórczej, opartej o wielorakie i nawzajem przenikające się uwarunkowania - zarówno samego procesu zdjęciowego (wielokrotna ekspozycja), jak i procesu przygotowania obrazu pozytywowego (wywoływacz litowy, niekiedy odbielanie i ponowne wywołanie odbitki).

Indywidualne cechy artystyczne ujawniają się poprzez wybór motywu: z reguły są to monumentalne formy architektoniczne, wokół których Autor krąży, poszukując paradoksalnej syntezy tworzącej nową rzeczywistość. Bada miejsca często odwiedzane przez turystów, mające status tak banalny, że przeradzający się w swego rodzaju kult (cykl Holy Cities). Te przestrzenie i ich nastrój są jednak  tylko tworzywem, z którego powstaje wyalienowany względem źródłowego banału nowy system znaczeń. Droga, na której Fleks dystansuje się od swoich peregrynacji, prowadzi do kolejnej fazy wyobcowania: wykonania odbitki unikalnej, realnie naznaczonej upływem czasu; wywoływanie w technice litowej trwa kilkadziesiąt razy dłużej niż standardowe wywołanie papieru fotograficznego. 

Jak się wydaje, idea twórczości opartej o wielostopniowo kumulujące się przetworzenia odzwierciedla wewnętrzną postawę Autora, stanowi projekcję jego pragnienia niezależności i swobody, funkcjonowania w nowej rzeczywistości, w której codzienne zdarzenia i widoki są jedynie tworzywem do budowy autonomicznego świata wypowiedzi wizualnej. Swojej strategii twórczej użył po raz pierwszy w latach 90-tych XX w. fotografując krainę swego dzieciństwa: dziś zrujnowane zaułki gdańskiego Wrzeszcza. Przyjętej metodzie pozostaje wierny po dziś, jest ona tym bardziej owocna, im bardziej intymne są obszary objęte przepracowywaniem w sensie zarówno artystycznym, jak i psychoanalitycznym.

dr Piotr Zabłocki

 

 

Życiorys artystyczny i zawodowy Adama Fleksa

Udział w konkursach i wystawach fotograficznych:

Urodziłem się 14 czerwca 1963 w Gdańsku. Podczas pobytu na stypendium w Szwecji w 1987 r. wziąłem po raz pierwszy do ręki porządny aparat fotograficzny. W 1994 r. zostałem członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1999 r. rozpocząłem fotografować ludzi niepełnosprawnych, zainspirowany początkowo zdjęciami Diane Arbus. Ludzie ci tak samo jak my odczuwają radość, smutek, ból oraz potrzebę tworzenia i bycia docenianym. Niektórzy z nich uprawiają też muzykę zgodnie ze swoimi możliwościami.

Poprzez tą serię czarno-białych zdjęć pragnąłem pokazać mój sposób patrzenia na ludzi niepełnosprawnych, uprawiających muzykę albo przynajmniej jej słuchających. Sam sposób fotografowania został natomiast zaczerpnięty z idei Henri Cartier-Bresson'a, gdzie starałem się uchwycić tzw. "decydujący moment", i komponować obraz w momencie wyzwalania migawki.

Za największe dotychczasowe osiągnięcie uważam autorską wystawę „Wieloświaty”, pokazywaną w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska – Domu Uphagena, w okresie 20.01.2009 – 22.03.2009. Było to 30 wielokrotnych ekspozycji wykonanych w technice litowej. Było to możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez Biuro Prezydenta M.Gdańska ds. kultury. Fotografie z wystawy weszły też w skład zestawu autorskiego, przedstawionego Komisji Artystycznej Zwiazku Polskich Artystów Fotografików podczas egzaminu na członka ZPAF. Od grudnia 2010 mam więc prawo uzywać tytułu „artysta fotografik”, od 1947 zastrzeżonego dla członków ZPAF.

Obecnie interesuje mnie głównie fotografia czarno-biała, wykonywana przy użyciu tradycyjnych filmów z emulsją srebrową oraz papierów fotograficznych umożliwiających obróbkę ciemniową . W ostatnich latach poświęciłem się tworzeniu i rozbudowie dwóch odmiennych cykli zdjęć: „Wieloświaty” czyli podwójnych ekspozycji oraz odbitek wykonywanych techniką litową oraz „Fala za Falą” czyli odbitek wykonywanych z oryginalnych negatywów z czasów II wojny światowej, naświetlonych na polskich okrętach wojennych walczących u boku aliantów. To ostatnie doskonale wpisuje się w nurt coraz bardziej popularnej w ostatnich latach tzw. „archeologii fotografii”.

Obydwa cykle były wielokrotnie wystawiane w różnych miastach. Są one stopniowo rozbudowywane, z jednej strony pozwalając mi na danie upustu swojej wyobraźni, z drugiej strony umożliwiając chociaż w pewnym stopniu realizację zainteresowań historyczno-morskich w powiązaniu z tradycyjną obróbką ciemniową.

 

 

W 2014 nieco przypadkiem odwiedziłem Wetzlar, gdzie znajdują się zakłady Ernsta Leitza, produkujące Leicę. Tutaj przyszedł mi do głowy pomysł kontynuacji „Wieloświatów”, czyli cykl „The Holy Cities”, został zainspirowany nieco ironiczną nazwą, jaką otrzymał Wetzlar na pewnej stronie internetowej. Miasto owo jest celem pielgrzymek fanatyków aparatu Leica, skonstruowanego tam przed I wojną światową przez Oscara Barnacka. Jednak wiele miast jest przedmiotem kultu dla niektórych grup ludzi - np. Sopot to letnie targowisko próżności od dziesiątków lat, z Gdańska wyruszał nawracać pogan święty Wojciech, w Barcelonie od ponad stulecia buduje się Sagrada Familia, będąca moim nieodmiennym przedmiotem fascynacji od pierwszego kontaktu wzrokowego.

Cykl jest fragmentem tworzonej od 2006 roku serii „Wieloświaty” wykonywanej w rzadko stosowanej technice litowej, przedstawia on nie świat rzeczywisty, ale impresyjny, będący wynikiem nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce w krótkim odstępie czasu. Nałożenie na siebie dwóch zdjęć wykreowało nową rzeczywistość, obecną tylko na papierze fotograficznym. Wołanie w licie odrealniło zmultiplikowaną rzeczywistość i uruchomiło wyobraźnię, która jak wiadomo, nie ma granic.

Celem prezentowanych na wystawie zdjęć nie jest wierne oddawanie rzeczywistości. Nie pragnę analizować i doświadczać, tylko tworzyć i przeżywać. Nie zamierzam rozkładać całości na drobne elementy tylko tworzyć nowy wymiar z tego, co w danej chwili zostało mi dane. Wieloznaczne otoczenie umożliwia mi wykreowanie obrazu nie mającego wiele wspólnego ze światem zewnętrznym.

Odbiór zdjęć jest indywidualną sprawą poszczególnych widzów, którym pozostawiam ostateczną interpretację.

Za ważniejsze w ostatnich latach mogę uznać wystawy autorskie: „Gdańsk. Kształt idealny”, „Peregrynacje. Katalonia” (wpisuje się w nurt „street photography”, ekspozycja w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni w maju 2012) oraz wystawę fotografii otworkowej (na odycję OFFO w 2014 r.), „The Holy Cities” 2017 - pokazana na razie tylko w bibliotece, ale dla mnie ważna ze względu na stronę techniczną - po raz pierwszy wystawiłem zdjęcia w technice 2nd pass lith.

Ponadto byłem komisarzem wystawy zbiorowej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, poświęconej architekturze Wolnego Miasta Gdańska, pokazanej w Domu Uphagena w okresie marzec-kwiecień 2012 r. Byłem również współkuratorem wystawy na 70 lecie GTF pokazanej w Domu Uphagena na wiosnę 2017, obecnie współkomisarzuję wystawie o podobnej tematyce, która zawiśnie w DU w listopadzie 2017.

Adam Fleks

 

Publikacje:

Katalog wystawy autorskiej „Wieloświaty”, nakład własny, Gdańsk 2009.

„Gdańsk Odchodzący”, redakcja publikacji, wstęp, historia GTF, fotografie, wyd. Finna, Gdańsk 2008.

 

Subskrybuj to źródło RSS

Newsletter