Artykuły filtrowane wg daty: środa, 07 listopad 2018

RETRANSMISJE W KINIE MDK!

André Rieu: „Amore – mój hołd dla miłości” to hołd, który składam swojej miłości do muzyki i obu moim rodzinom – żonie i dzieciom oraz Orkiestrze Johanna Straussa, z którą występuję już ponad 30 lat. To pokłosie mojego albumu „Amore”, w którym zawarłem swoje interpretacje najpiękniejszych piosenek o miłości, pochodzących zarówno z muzyki popularnej, jak i klasycznej.

Z okazji tego wyjątkowego koncertu André oferuje niezwykłą możliwość złożenia jedynej w swoim rodzaju dedykacji miłosnej. Każdy z widzów będzie mógł zadedykować walca swojej ukochanej osobie. André osobiście wybierze jedną dedykację i ogłosi zwycięzcę podczas koncertu.

Koncerty, które odbywają się w Maastricht, skąd pochodzi André, są prawdziwą gratką dla melomanów. Co roku fani ze wszystkich zakątków świata zbierają się, żeby zobaczyć, jak André występuje w malowniczej scenerii średniowiecznego rynku ze swoją Orkiestrą Johanna Straussa, sopranistkami, tenorami i innymi wyjątkowymi gośćmi. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy.

Czas trwania ok. 170 minut (w tym jedna przerwa)

Cezar tryumfalnie powraca z wojny do Rzymu. Mieszkańcy miasta wybiegają z domów, aby go powitać, wiwatować i świętować. Wstrząśnięci popularnością autokraty wykształceni patrycjusze i senatorowie zawiązują spisek, aby zgładzić Cezara. Po dokonaniu zamachu na ulicach stolicy wybucha wojna domowa.
„Juliusz Cezar” to jedna z pierwszych sztuk w europejskiej literaturze, która czerpie z prawdziwych wydarzeń z historii. Wbrew tytułowi, jej głównym bohaterem nie jest Cezar, który pojawia się zaledwie w kilku scenach, ale spiskowcy, a wśród nich Marek Antoniusz. Inscenizacja Nicholasa Hytnera przeniesie widzów na uliczną imprezę, która rozkręca się przy powitaniu wodza, do kongresu, który będzie milczącym świadkiem jego śmierci i w stan chaosu i paniki, które wybuchną po dokonaniu zabójstwa.
Ben Whishaw („Duńska dziewczyna”, „Skyfall”, „Hamlet”) i Michelle Fairley („Fortitude”, „Gra o tron”) grają Brutusa i Kasjusza, David Calder („The Lost City of Z”, „Hatton Garden Job”) gra Cezara, a David Morrissey („The Missing”, „Kaci”, „The Walking Dead”) wciela się w Marka Antoniusza. Transmisja na żywo z The Bridge Theatre w Londynie.

Przedstawienie trwa ok. 3 godzin.

Słynny operowy wyciskacz łez w nawiązującej do japońskiej tradycji teatralnej inscenizacji Anthony’ego Minghelli. Opowieść o młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San, która naiwnie wierzy, że amerykański marynarz zawarł z nią małżeństwo z miłości i uczyni z niej prawdziwą amerykańską żonę, zmoczyła już miliony chusteczek na całym świecie. Pracując nad partyturą, Puccini przestudiował kulturę i muzykę Japonii, nie poprzestając na zwykłej stylizacji. Wplótł do kompozycji m.in. dziecięce piosenki towarzyszące zabawom w piłkę i muzykę towarzyszącą tradycyjnie świętu kwitnących wiśni. W tytułową postać wciela się Kristine Opolais, której partneruje Roberto Alagna jako Pinkerton.

Baletowa wersja baśni Charles’a Perraulta o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem, to klasyk nad klasykami. Spektakl nie tylko opowiada historię śpiącej królewny, ale jest przede wszystkim pełnym uroku, barw i tanecznej wirtuozerii baletowym koncertem, wymagającym zaangażowania olbrzymiego zespołu, w tym uczniów szkoły baletowej, a także kilkudziesięciu solistów. „Śpiąca królewna” to także przedstawienie o niezwykłej urodzie plastycznej, przenoszące nas w czasy carskiej Rosji i bogatych wstawień w carskich teatrach. Oryginalną choreografię Petipy odtworzył, zarazem opracowując ją na nowo, od lat związany z moskiewskim zespołem Jurij Grigorowicz. Zgodnie z tradycją wykonawczą, według której złej i szpetnej postaci nie może wykonywać balerina, w postać złej wróżki Carabosse wciela się mężczyzna.

Obsada: Olga Smirnowa, Siemion Czudin, Julia Stiepanowa, Aleksiej Łoparewicz, Artiom Bieliakow, Anastazja Denisowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.