Ostanio przeglądane

Retransmisja koncertu André Ri…

październik 28, 2018 0

WĄGROWIEC FEST 2018

listopad 17, 2018 0

Marek Noniewicz "Pencil o…

październik 27, 2018 0

Już wkrótce !

Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 27 październik 2018

Marek Noniewicz "Pencil of light"

Już po raz czwarty Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprosiły wielkopolskie galerie, biblioteki, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do partnerstwa przy organizacji „Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki”. Program festiwalu zakłada, że partnerzy na podstawie własnych autonomicznych decyzji, samodzielnie zrealizują w dniach od 13- 31 października 2018 roku, własne projekty fotograficzne, lub udostępnią pomieszczenia galerii do eksponowania wystaw zaproponowanych przez WBBPiCAK. Wszystkie te festiwalowe wydarzenia zostaną odnotowane we wspólnym katalogu stanowiącym kompendium wiedzy o tym, co w wielkopolskiej fotografii dzieje się interesującego, co warte jest promocji i co w perspektywie historycznej najlepiej świadczyć będzie o czasach, w których żyjemy.
Więcej na oficjalnej stronie Festiwalu -->

W ramach Festiwalu Galeria Miejskiego Domu Kultury zaprezentuje wystawę bydgoskiego artysty Marka Noniewicza zatytułowaną "Pencil of light"

Zapraszamy na wernisaż wystawy 27.10.2018 o godzinie 17.30
Wągrowiec, Galeria Miejskiego Domu Kultury,
ul. Kościuszki 55

WYSTAWA BĘDZIE CZYNNA DO 1.12.2018

Drawn with a light bulb 5

"Pencil of light" to konfiguracja serii fotografii powstałych w latach 2004 – 2018. Ich wspólnym mianownikiem jest zakotwiczenie w materialności której rodowód sięga XVI wiecznej alchemii. Proces i przeobrażenia, to podstawowe elementy które nadają im kształt i które znajdują swoją ciągłość w rzeczywistości po za fotograficznej, forma bowiem to zawsze stan przejściowy.

Odwołujące się do tradycji dokumentu Granice to cykl otwarty. Kierując się obserwacją rzeczywistości i intuicją, rejestruję miejsca w których wytwory ludzkiej aktywności poddają się entropii, są w stanie ciągłego przeobrażenia. Są to też miejsca które zwyczajnie lubię, przepełnione echem dawnych obecności i działań.

A tribute to Fox Talbot - seria odbitek solnych stykowych kopii motywów organicznych mają w sobie coś z metafizyki powtórzenia. Utrwalony to niemal najpierwotniejszą formą światłoczułości liść, to cytat z samej natury. Inspiracją są z pewnością prace Foxa Talbota, na równi z fascynacją skamieniałymi formami roślinnymi sprzed czterech milionów lat. Ich kontynuacja to Drawn with a light bulb seria fotografii w ktorej kolekcje form organicznych poddawane są świetlno fotochemicznym zabiegom, a finalnym rezultatem jest obraz.

Najnowsza seria, która zarazem dała tytuł całości wystawy Pencil of Light – to zapis obserwacji światła w najbliższym otoczeniu, to rodzaj medytacji z wykorzystaniem obrazu fotograficznego.

  Marek Noniewicz: W obszarze mojej aktywności znajduję się głównie fotografia, choć co raz częściej myślę że interesuje mnie światłoczułość, zarówno ta naturalna jak i sztuczna, bo też trudno dokładnie postawić granice. Jestem przekonany że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne, czy efemeryczne formy zapisu.  Traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.
Istotnym elementem mojej pracy jest również działalność edukatorska, traktowana na równi z aktywnością artystyczną. Działania podejmowane w tej płaszczyźnie to przede wszystkim współpraca przy projektach Lato w teatrze, oraz projekty warsztatowo edukacyjne realizowane w ramach innych programów.
  http://mareknoniewicz.blogspot.com/


Wybrane  wystawy indywidualne i zbiorowe:
2016
„Out of the Blue: Explorations in Cyanotype” – Galeria PhotoSyntesis, Boston USA, Kurator: Chris Huestis
„Światło- czuła” – Festiwal Fotografii w Łodzi, Galeria OFF Piotrokowska Kurator: Marek Szyrk

2015
 „Wyborny trup polskiej fotografii” - Awangarda BWA Wrocław. Kurator:  Adam Mazur

2014  
“Poetics of light” - Muzeum Pałacu Gubernatorów - Santa  Fe, USA, Kurator: Eric Renner

2013
8 Biennale Fotografii Poznań, „Stan Rzeczy” – wystawa zbiorowa, kurator i uczestnik.
„POLYGONUM” Wystawa Sztuki Pomorza i Kujaw, wystawa zbiorowa BWA Bydgoszcz.
„Negatyw” - wystawa indywidualna, Galeria Miejska Bydgoszcz „Kantorek” 2013
„Iliaster” – wystawa indywidualna, Galeria FF Łódź
 
  Działalność zawodowa:
W latach 1997 -2001 Technolog na Katedrze Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu
Od 2001 organizator warsztatów i wykładów: fotografia otworkowa, techniki historyczne w fotografii, fotografia współczesna,
W latach 2004 -2015  prowadzi pracownię fotografii w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy,
W latach 2009-2016 wykładowca w Bydgoskiej Akademii Fotografii,
W latach 2010-2013 Prowadzi pracownię Krajobrazu w Trójmiejskiej Szkole Fotografii
Od 2015 freelancer  Pracowni Wahrstrad Fotografii , Spółdzielni Socjalnej ART Deco w Bydgoszczy
Od 2016 Kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy


  Działalność edukacyjna:
2001 – udział w projekcie „Świat” warsztaty fotografii dla dzieci ze wsi Jasionka i Krzywa, we współpracy ze Stowarzyszeniem rozwoju Sołectwa Krzywa i Jasionka, oraz wydawnictwem Czarne.
2002 – 2005 warsztaty fotografii otworkowej w ramach projektu Galeria Bezdomna.
2004 – warsztaty fotografii otworkowej Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Babigoszczy.
2014, 2016, 2017 – prowadzenie warsztatów fotograficzno per formatywnych w ramach projektów Lato w Teatrze
2015 – warsztaty fotografii i zjawisk światłoczułych w ramach projektu 5 Zmysłów serii artystyczno-edukacyjnych wydarzeń dedykowanych osobom niepełnosprawnym – Kostrzyn.
2016 – prowadzenie warsztatów w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura”
wągrowiec MDKGaleria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.
wernisaż: 27.10.2018 r. g.17.30. wystawa czynna do 9.11.2018 r.

Drawn with a light bulb

Drawn with a light bulb 1

 

Drawn with a light bulb 2

Drawn with a light bulb 3


Granice

Granice 3

Granice 12

Granice 13

INFORMACJA O NASZEJ WYSTAWIE NA STRONIE 4. WFF -->

Subskrybuj to źródło RSS

Newsletter