Krzysztof Szymoniak - spotkanie autorskie

• Napisane przez

W 2019 poeta, eseista, fotograf Krzysztof Szymoniak wydał tomik wierszy „Wyjazd” i zbiór refleksyjnych tekstów pt.  „Melanż”. W związku z tymi wydarzeniami Miejski Dom Kultury w Wągrowcu i Księgarnia Muszyńscy zapraszają na

wieczór literacki, spotkanie

KRZYSZTOFEM SZYMONIAKIEM

21 lutego 2019 r., o godz. 18.00 w GALERII Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

rozmowę z poetą poprowadzi Monika Hoffmann

foto Waldemar StubeKrzysztof Szymoniak – urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, gdzie ukończył II LO. Współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Kuczkowskim, gnieźnieńskiej Niezależnej Grupy Poetyckiej DRZEWO (1977-1988). Także wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim (późniejszym twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Topos”) współinicjował i organizował w Gnieźnie, w latach 1978-1984, „Piastowskie Lato Poezji”. W ramach prowadzonego przez siebie Klubu Literackiego przy MOK, który powstał w połowie lat 80., skupił wokół idei warsztatowej i wydawniczej następujących twórców: Krzysztof Grzechowiak, Maciej Krzyżan, Jarosław Mikołajewicz, Sławomir Kuczkowski, Krzysztof Pelc, Jagoda Błaszczyk, Renata Góralczyk, Magdalena Wiśniewska, Arkadiusz Zakęs, Piotr Zieliński, Anna Trzaskawka, Anna Piskurz. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Przez 15 lat związany z redakcją poznańskiego dziennika „Głos Wielkopolski” (1989-2003). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotograf, dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor książek literackich. Należy do bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). W styczniu 2020 roku otrzymał srebrny medal „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” nadany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

W roku 2009 podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako autor serii wydawniczej pn. Fotografowie Wielkopolski. Seria ta zawiera 25 publikacji, w których autor przybliżył sylwetki i poglądy żyjących fotografów z Poznania i Wielkopolski. W latach 2012-2016 Krzysztof Szymoniak opublikował trzy tomy esejów poświęconych sprawom i problemom fotografii („Fotografioły”,„Fotografioły 2” i  „Fotografioły 3”), a w roku 2016 ukazała się jego dwutomowa monografia medioznawcza „Bez przysłony”, poświęcona w całości historii i przemianom ogólnopolskiego czasopisma wydawanego przez 13 lat we Wrześni pod nazwą „Kwartalnik Fotografia”. Czarno-białe fotografie Krzysztofa Szymoniak od kilku lat trafiają na okładki książek ukazujących się w ramach Biblioteki TOPOS-u. Autor indywidualnych wystaw fotograficznych (Kępno, Wągrowiec, Gniezno, Bydgoszcz, Kalisz, Konin, Sopot) oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Z okresu współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury (2007-2010) pochodzą trzy zbiory rozmów jego autorstwa, poświęcone amatorskiemu ruchowi artystycznemu Gniezna: „Rozmowy w ciemniˮ (fotografia), „Rozmowy na dwa głosyˮ (chóralistyka) i „Rozmowy przy sztaludzeˮ (plastyka). Wszystkie w opracowaniu graficznym i z okładkami autorstwa Iwony Wiśniewskiej. W pierwszej i drugiej dekadzie tego wieku współpracował z czasopismem internetowym „Zeszyty Poetyckieˮredagowanym przez Dawida Junga.

Od roku 2000 – wykładowca akademicki. W Instytucie Językoznawstwa UAM uczył dziennikarstwa, twórczego pisania, wiedzy o mediach i wiedzy o fotografii. Publikacje naukowe w zakresie językoznawstwa, medioznawstwa i  wiedzy o fotografii. Autor tekstów otwierających albumy i katalogi wystaw fotograficznych oraz antologie poetyckie i książki literackie. Ostatnio opublikował obszerny wstęp kulturoznawczo-socjologiczny (pt. „Razem czy w pojedynkę?”) w monografii „Wielkopolskie kluby i stowarzyszenia fotograficzne na początku XXI wieku”wydanej przez WBPiCAK Poznań. Na swoim koncie ma także wiele recenzji literackich i teatralnych. W roku 2016 opublikował książkę „Rodzina Jarząbków, czyli 14 opowieści na ten sam temat" (rzecz o rodzinie górali z Bańskiej Niżnej, która wychowała i wykształciła muzycznie 11-ścioro dzieci), a w roku 2017 powieść „Osmoza", której bohater, po opuszczeniu Gniezna, poszukuje nowej małej ojczyzny w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W lutym 2018 roku, ukazało się trzecie wydanie powieści autobiograficznej „Epizody”. Na całość zbeletryzowanej trylogii autobiograficznej Krzysztofa Szymoniaka składają się trzy tomy: „Epizodyˮ, „Apropakˮ i „Pustelniaˮ. Dwa ostatnie, niemal w całości poświęcone sprawom Gniezna oraz gnieźnieńskiemu okresowi życia i twórczości autora, istnieją na razie tylko w wersji elektronicznej (pdf). Książka z roku 2018 to literacki reportaż (dokument) pt. „Negatywˮ, którego akcja dzieje się na Lubelszczyźnie, na Górnym Śląsku i w Wiedniu.

Przede wszystkim jednak opublikował następujące zbiory wierszy: „Żony poetów” – 1985, „Oszustwo” – 1987, „Czarna rzeka” – 1990, „Martwa natura z człowiekiem” – 2001, „Wszędzie, skąd wracałem” – 2006, „29 prac Szymona Słupnika” – 2007, „Światłoczułość” – 2009, „Pokój bez okien” – 2009, „Poemat Amerykański” – 2011, „Strach przed poezją” – 2019, „Wyjazd” – 2019, „Melanż” – 2019.

Autor portretu K. Szymoniaka - Waldemar Stube

• Kiedy: piątek, 21 luty 2020