"Profesjonalistka" - Monodram z Lidią Stanisławską

Niedawna premiera monodramu "Profesjonalistka", która miała miejsce w warszawskim Muzeum Karykatury przyciągnęła wielbicieli Lidii Stanisławskiej - znakomitej piosenkarki, aktorki i gawędziarki w malowniczy sposób opowiadającej anegdoty z wyższych sfer. Goście przyszli tym chętniej gdy usłyszeli, że artystka po raz pierwszy w swej karierze zaprezentuje monodram - pisze Justyna Jeszkie.
Już sam początek sztuki jest wciągający, bowiem bohaterkę zastajemy w chwili załamania nerwowego, gdy usiłuje się powiesić. Jednak sznur się zrywa zaś niedoszła samobójczyni, klnąc na współczesną tandetę, otwiera butelkę z wódką, po czym snuje barwną, na poły zabawną, na poły tragiczną historię swego życia. Aldona Kopeć (bo tak nazywa się bohaterka) jest aktorką grywającą epizody w telenowelach i ogony w teatrach, wciąż ma jednak nadzieję, że kiedyś zacznie grać duże role.
Monodram i teksty piosenek napisał Jerzy Andrzej Masłowski - autor sztuk teatralnych, powieści i opowiadań, a przede wszystkim świetny tekściarz. I to właśnie piosenki są wielkim atutem widowiska. Atutem tym większym, iż muzykę skomponował najlepszy obecnie polski bluesman - Sławomir Wierzcholski (nie przypuszczałam, że poza bluesami pisuje też inne rytmy). Całość reżysersko ogarnęła Katarzyna Krakowiak i zrobiła to perfekcyjnie, bo sztuka jest dynamiczna, ładnie pokazana i nie ma dłużyzn. Sama zaś Lidia Stanisławska w każdej minucie spektaklu udowadnia, że - w przeciwieństwie do Aldony Kopeć - jest prawdziwą profesjonalistką.

• Kiedy: niedziela, 09 luty 2020
  • Godzina: 17:00