Ostanio przeglądane

AKADEMIA SZTUK WSZELAKICH

sierpień 21, 2018 0

PIKNIK Z HISTORIĄ

sierpień 25, 2018 0

Już wkrótce !

 1. RECITAL TOMASZA STOCKINGERA…

  wrzesień 28, 2018

 2. WYSTAWA: DOROTA JEŚMONTOWICZ…

  wrzesień 15, 2018

 3. PIKNIK Z HISTORIĄ

  sierpień 25, 2018

 4. AKADEMIA SZTUK WSZELAKICH

  sierpień 21, 2018

WYSTAWA: DOROTA JEŚMONTOWICZ "PORTRET CODZIENNY"

PORTRET CODZIENNY DOROTA JEŚMONTOWICZ-PAWLICKA PORTRET CODZIENNY
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii i fotomontaży
DOROTA JEŚMONTOWICZ
"PORTRET CODZIENNY"
w sobotę, 15 września 2018
godz. 17.00
Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

 
 
DOROTA JEŚMONTOWICZ - ur. w 1973 roku w Gnieźnie. Tam też mieszka i pracuje. W roku 1993 ukończyła I LO im B. Chrobrego. W latach 1994-1996 studiowała w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych pod kierunkiem grafika pana Rafała Jasionowicza. Egzamin końcowy zdała z wyróżnieniem otrzymując Dyplom Projektanta Reklamowego do spraw Grafiki i Fotografii. Od 1999 r. zatrudniona w rodzinnej firmie FOTO-STUDIO na stanowisku fotografa. Od 2005 r. jest właścicielem firmy fotograficzno-usługowej FOTO-STUDIO.
 
Wystawy
- Dyplomowa: ASW Poznań – „Świat prawdziwy i kreowany w obrazie, plakacie i fotografii”.
- „Grafika i fotografia” – Duża Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, 11. XII. 2008 - 4. I. 2009r.
- Po konkursowa: Wyróżnienie Biuletynu Fotograficznego „Świat Obrazu” VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret 2009” w Miejskim Domu Kultury w Kole za pracę : Kanapa Wspomnień”.
- Publikacje w ks. Krzysztofa Szymoniaka Fotografioły I i II
- Publikacja w ks. Władysława Nielipińskiego Fotografia Gnieźnieńska w II połowie XX wieku
- „OTO JA” Wernisaż i Wystawa indywidualna fotomontaży  w galerii  WDK w Wągrowcu 13.IX.2013r prowadzona przez Lecha Szymanowskiego.
- Wojewódzki Przegląd Wielkopolskich Wystaw Fotograficznych 2013r. Galeria WBPiCAK Poznań 7.II - 3.III 2014r.  3xWągrowiec
- "Oto ja i czerń" – Duża Galeria Miejskiego Ośr. Kultury w Gnieźnie 02.10. 2014,
- ŻDK w Żarach 8.III.2015
- "Montaże", Komorniki k. Poznania, 8.III.2018

 
Autorka o sobie mówi:
Poza stroną zawodową interesuję się grafiką tradycyjną i plakatem, ale największe swoje zainteresowania kieruję w stronę grafiki komputerowej. W moim przypadku działania te polegają na łączeniu z sobą różnego rodzaju elementów zarówno zdjęć jak i obrazów. Tematów do swoich prac szukam w otaczającej nas rzeczywistości. W tym co szare i zwyczajne –  na przykład strychy i podwórka, ale też w sobie i w swoich bliskich, pokazując ich w portretach grafikach.
W pracy  korzystam z Photoshopa. W moich projektach skłaniam się ku odrealnianiu postaci. Nadaję im dosyć mroczny, subiektywny charakter, zmieniam postrzeganie tego, co nas otacza, tworzę świat, który nie jest światem realnym, lecz powstałym na bazie moich własnych przemyśleń. Staram się nie widzieć pustki, jaką otaczają się ludzie na co dzień. Kreuję przestrzeń, w której żyję.
Pragnę, żeby moje fotografie zmuszały do refleksji i zastanowienia. Zaczynając pracę nad zdjęciem, nigdy nie wiem, jaki będzie efekt końcowy, dlatego zdarza się, że odkładam je na jakiś czas i wracam do niego później. W przyszłości mam zamiar nadal utrudniać sobie życie, stosując coraz bardziej zaawansowane techniki. A wszystko po to, by urzeczywistniać swoje artystyczne fantazje, marzenia i wizje.  
 
 
Dzisiaj, dostajemy od Doroty Jeśmontowicz wystawę raczej kameralną, poddaną ostrej selekcji, ale i świadomie zawężoną tematycznie wyłącznie do portretów. W tym zestawie to obrazy, których nikt wcześniej nie oglądał na świadomie zorganizowanych i oficjalnych prezentacjach.
Autorka obrazów tworzyła je w okresie przemian na rynku zdjęć do dokumentów, kiedy to portret fotografowanej osoby zawęzić miał się tylko i wyłącznie do cech biometrycznych. Warto się jej przyjrzeć, by na przykład odnotować jego urodę uwikłaną w bogactwo treści.
Pomysły i realizacje, opowieści i symbole, znaki i narracje zakodowane w tych pracach robią na wielu duże wrażenie. A jest to ważne, bo we współczesnym cyfrowym fotomontażu (gdzie bez trudu wszystko można połączyć ze wszystkim) bardzo łatwo przekroczyć cienką czerwoną linię dobrego smaku i jałowych zabiegów semantycznych, za którą zaczyna się zwyczajny banał, bezguście i kicz. I co gorsza, nie trzeba daleko szukać przykładów takich właśnie artystycznych upadków, gdy fotograf z ambicjami artystycznymi stacza się w swoich fotomontażach w absolutną bzdurę i pusty estetyzm.  Dorota Jeśmontowicz wyszła z tej konfrontacji (z konfrontacji przede wszystkim z publicznością) obronną ręką. Krzysztof Szymoniak
 
 
 • Kiedy: sobota, 15 wrzesień 2018
 • Godzina: 17:00
 • Gdzie: Miejski Dom Kultury
 • Cena: Wstęp wolny

kupbilet24 o

Więcej w tej kategorii: « PIKNIK Z HISTORIĄ

Newsletter