GRAŻYNA BANASZKIEWICZ. LUDZIE SZTUKI - PORTRETY

• Napisane przez

GRAŻYNA BANASZKIEWICZ

wystawa fotografii  "LUDZIE SZTUKI – PORTRETY"

i projekcja filmu  "SZALEŃCY NA WOLNOŚCI”

Na wernisaż wystawy fotografii Grażyny Banaszkiewicz zapraszamy w sobotę, 3 marca 2018 r., o godz. 17.00 do Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.

Wystawa czynna 3.03-15.03.2018

Te zdjęcia nie były realizowane sesyjnie, ale w trakcie różnych artystycznych wydarzeń, czy towarzyskich albo i przypadkowych spotkań, tak w kraju, jak i zagranicą. Niemniej niosą w sobie charakterystyczny rys poszczególnych postaci, są ich portretami. Wystawa „Ludzie Sztuki” – zrodziła się z pomysłu  pani Doroty Strzeleckiej prowadzącej Galerię Miejską w Mosinie, gdzie prezentacja  portretów w maju 2016r.  miała swoją premierę. Dorota namówiła mnie do przejrzenia płyt CD, pendrive i innych nośników, i zastanowienia się nad obudowaniem projekcji filmu „SZALEŃCY NA WOLNOŚCI” portretami tych, których dane mi było spotkać głównie na drodze zawodowej, z którymi też często się  też zaprzyjaźniałam. Rzeczywiście – nie byłam świadoma tego, że posiadam spore archiwum wizerunków wybitnych twórców, że kilkakrotnie moje ich zdjęcia, były ostatnimi fotografiami,  np. Romana Opałki, czy prof. Andrzeja Kurzawskiego...
Problemem sporym stała się różnorodna, nie do pogodzenia ze sobą w formie wystawy, kolorystyka tych wszystkich  zdjęć zestawionych razem ! Dobrym tropem okazało się przejście do fotografii czarno-białej, z pozostawieniem jednego tylko barwnego sygnału, niekiedy  trafnie dookreślającego daną osobę.
Wyzwaniem był również format, 100x 70 cm, niemniej nie mam teraz złudzeń, że adekwatny do treści każdego ujęcia.
Dziękuję pani Marii Sczanieckiej i Aleksandrze Albert ze Studia FOTOMA w Poznaniu.  –Mają dużo cierpliwości do mnie i moich poszukiwań formalnych.  Nade wszystko specjalne podziękowania składam panu prezesowi Fundacji Rozwoju Miasta Poznania –  Janowi Kaczmarkowi. Dzięki niemu i członkom Fundacji ostatecznie zrodziła się prezentowana dzisiaj u Państwa wystawa, która  weszła w skład  uzupełnianej sukcesywnie Kolekcji Sztuki FRMP.

Grażyna Banaszkiewicz (1953) -  reżyser telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf, specjalistka Public Rerlations. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym „Tydzień”. Współtworzyła tygodnik „Wprost”. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A. Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (dla magazynu „SZTUKA.pl” - wieloletni korespondent z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji).  - Współpracowała z portalami:  www.europartner.com.pl., www.artimperium.pl, www.artystycznestrony.pl.
Publikuje na www.naturalnie.com.pl i http://www.polskacanada.com/. Także na łamach Kwartalnik „BORISSIA” oraz Kwartalnika Literackiego „WYSPA”. Prowadzi działalność społeczną (m.in. Fundacja ”Światełko w tunelu” i Tennis Art Cup).
Jest autorką tomików poetyckich: „Poszukiwanie”, „Mężczyźni od których umieramy”, „Własne-cudze życie”, „Wyznania” , „Świat bez pomysłu”; autorką cykli fotograficznych „Prosto w słońce”, „IZRAEL Foto-Ticket”, „Kronika z Gołębnika” „HISTORII PRZEKREŚLIĆ NIE MOŻNA. WIELOKULTUROWY SOŁACZ”,  „Ludzie Sztuki”, a także reżyserem kilkudziesięciu obrazów dokumentalnych o wybitnych twórcach polskiej kultury i nauki, by wspomnieć tylko filmy: o Kazimierze Iłłakowiczównie, Stanisławie Grochowiaku, Halinie Poświatowskiej, ks. Janie Twardowskim, Krzysztofie Zanussim, Krzysztofie Kieślowskim, Edwardzie Dwurniku, Ryszardzie Krynickim, prof. Władysławie Orliczu  i prof. Januszu Ziółkowskim, czy filmy „The Meeting: FLUXUS” oraz „Szaleńcy na wolności” o międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupie artystycznej FLUXUS, która zrewolucjonizowała światową sztukę. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

David Cerny

Roman Opałka